Historia

1996

Powstaje Bractwo Rycerskie Zamku Brodnickiego, wyjazdy na turnieje do Golubia Dobrzynia, Gniewu, Sztumu, Chojnika, promowanie tradycji rycerskich i mieszczańskich oraz kultury średniowiecza, organizacja (wraz z Muzeum) Festynu Historyczno-Archeologicznego w Brodnicy na zamku (6 edycji tej imprezy) o zasięgu ogólnopolskim z udziałem zagranicznych gości (rycerzy i artystów z Danii, Niemiec i Litwy), (w tym widowisko historyczne typu światło-dźwięk, jarmark dawnych rzemiosł, turnieje rycerskie, występy muzyczne i teatralne, gry i zabawy plebejskie) – okazał się wielkim sukcesem, zgromadził ponad 10 tys. widzów, liczne artykuły prasowe o imprezie, relacja w TVP3, TVN, TV Polonia.

 

h11996-2000

Obecność i uczestnictwo w turniejach rycerskich w: Golubiu-Dobrzyniu, Toruniu, Sztumie, Gdańsku, Nowym n/Wisłą, Chełmnie, Sandomierzu, Płocku, Przysieku, Bydgoszczy, Bolkowie, Chojniku, Lublinie, Ostródzie, Olsztynie, Ogrodzieńcu, Radzyniu Chełmińskim, Bytowie, Dzieżgoniu, Grunwaldzie, Włocławku, Gniewie, Malborku, Trokach na Litwie, Brorup w Danii, Strasburgu w Niemczech.

 

 

h21996-2000

Wywiady prasowe Gazeta Pomorska, Nowości, Czas Brodnicy, Wywiady w radio RMF FM, Radio PiK, Radio Olsztyn, Telewizja Bydgoszcz, TV Polonia, Realizacja filmu edukacyjnego dla TVP1, reportaże z festynów historyczno-archeologicznych Medievalia w Brodnicy w TVP3, TVN, TV Polonia, Fabularyzowany dokument „Niewinne wina” w TVP1.

 

 

1996-2002

Prowadzenie zajęć edukacyjnych dla młodzieży szkolnej na zamku oraz wyjazdy do szkół w powiecie – garncarstwo, plecionkarstwo, płatnerstwo, kowalstwo, strzelanie z kuszy i łuku nauka fechtunku mieczem.

h3   h4

 

h51997, 1999

Zdobycie indywidualnego Mistrzostwa Polski w Kuszy Historycznej – przez Jana Majewskiego z Bractwa Rycerskiego Zamku Brodnickiego (wicemistrzostwa w 1998, 2000).

 

 

 

h61998

Wizyta na Litwie na zaproszenie dyr. Muzeum w Trokach Virgiliusa Poviliunasa, nagroda – dyplom od Ambasador Polski na Litwie Eufemii Teichmann.

 

 

 

h71999

Wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki w konkursie „Najważniejsze wydarzenie kulturalne roku” za Festyn Historyczno-Archeologiczny „Medievalia – Brodnica 1999″. Autorzy i realizatorzy scenariusza – Jan Majewski i Kazimierz Grążawski z Bractwa Rycerskiego Zamku Brodnickiego i Muzeum w Brodnicy.

 

 

h81999-2000

Organizacja widowisk historycznych poza Brodnicą: w Toruniu – „Powrót na zamek Dybowski”, pomoc w organizacji „Oblężenie Malborka”.

 

 

 

h92001

PEREGRINUS – wędrówka po miastach i zamkach. Jedyny w skali europejskiej projekt promocji dawnej kultury. Występy i turnieje walk pieszych, łucznicze i kusznicze, koncerty muzyki dawnej w każdym z miast postojowych, turniej rycerski – w jednym z wybranych miejsc, bieg rycerski – toczenie beczek, wspinaczka ma mury obronne, rzut włócznią, toporem, przejście po równoważni, nauka fechtunku mieczem, występy trupy teatralnej, kuglarzy itp. Realizacja dwuodcinkowego filmu dokumentalnego o „Peregrinusie” przez TVP (reż. Wojciech Nowakowski), emitowanego kilkakrotnie w telewizji publicznej. Wicemistrzostwo Polski w kuszy historycznej - Mistrz Brodnickiego Bractwa Rycerskiego, Jan Majewski.

 

h102002

Rozpoczęcie budowy Ośrodka Edukacji Historycznej GRÓD RYCERSKI FOLUSZEK – na Pojezierzu Brodnickim. Tamże planowane działania w zakresie zajęć edukacyjnych – pokazów walk, archeologii doświadczalnej, nauki jazdy konnej, plenerów rzemieślniczych i artystycznych itp. Współorganizacja wielkiej imprezy plenerowej „Oblężenie Malborka”. Uczestnictwo w wielu turniejach w Polsce (III miejsce w Mistrzostwach Kuszniczych Polski).

 

2003

Wizyta w centrum średniowiecza na Bornholmie.

h11   h13   h14

Comments are closed