Edukacja

dsc_0139Od początku istnienia Ośrodka Edukacji Historycznej realizujemy założenia programu edukacyjnego, gdyż w takim celu Gród Foluszek powstaje. Dzięki współpracy z młodzieżą szkolną oraz pedagogami z różnych części kraju program naszych zajęć jest ciągle modyfikowany. Wszystko po to, aby celniej trafiać w potrzeby konkretnych grup.

W grodzie Foluszek odbywają się zajęcia, które, oprócz ładunku wiedzy teoretycznej, mają przede wszystkim wymiar spotkań z żywą historią w ramach specjalnie przygotowanego do tego celu grodziska.

dsc_0357Spotkania z archeologiem i historykiem regionalnym dają szanse młodym ludziom wsłuchać się w średniowieczne dzieje, legendy i obyczaje regionu. Opowieści te pozwalają łatwo zrozumieć uniwersalizm i wartości Średniowiecza.

Założenie średniowiecznego odzienia rozpoczyna udział w żywej lekcji historii.

Samodzielny podział na drużyny i wyłonienie spośród nich dowódców i chorążych jest nawiązaniem do działania szkół rycerskich.

Wyprawa do lasu, wraz z znającymi go doskonale opiekunami, jest nie tylko szansą na dscf044bliski kontakt z dziką przyrodą i naturą, ale i zaczątkiem sportowego współzawodnictwa grup.

Podczas interaktywnej wycieczki po lesie czekają uczestników liczne zadania przyrodnicze i sprawnościowe.

Badania są skonstruowane w ten sposób, aby pobudzić do wspólnego działania i scementować grupę, nie zapominając o indywidualności każdego z jej członków.

Po powrocie z wyprawy zawsze znajdzie się czas na przekąskę dającą siły
do dalszej zabawy połączonej z nauką.

dscf081Wszystko jest tak przygotowane, aby nie tracić ani chwili z zaplanowanego przez grupę czasu.

Kiedy pierwsi kończą swój posiłek czekamy ze słodką nagrodą
dla zwycięskiej drużyny. Wygrani wraz z nagrodą dostają pierwszą wskazówkę do odnalezienia specjalnie ukrytego skarbu.

W czasie, kiedy poszukiwacze skarbów liczą kroki na północ czy na południe, pozostałe grupy pobierają pierwsze lekcje fechtunku w walce na kije lub uczą się cierpliwości, wylepiając garnki z gliny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nasi przyszli rycerze z mieczem, łukiem czy kuszą poznają tajniki władania bronią, przy okazji mogą poczuć się jak prawdziwi rycerze, przymierzając rycerskie zbroje z różnych okresów średniowiecza.

Trudno podczas nauki fechtunku, strzelania z kuszy czy łuku nie wspomnieć naszym instruktorom o kulturze i etosie rycerskim. O wartościach, bez których ciężko zrozumieć współczesne zasady dobrego zachowania.

Podczas pobytu w tej niezwykłej szkole każdy może własnoręcznie wybić pamiątkową monetę przy pomocy stempli wykonanych według średniowiecznych wzorów.

Na zakończenie każda z klas otrzymuje specjalne, okolicznościowe dyplomy, najlepsi w dscf024konkurencjach grupowych i indywidualnych, oprócz pamiątkowych dyplomów za zwycięstwo, pochwalić się mogą przed bliskimi specjalnie dla nich przygotowanymi nagrodami.

Wspomnieniem może być także, oprócz wyniesionych wrażeń, smak pieczonego podpłomyka w piecu chlebowym czy zapach ziół prażonych na glinianych kadzielnicach. Wszystko po to, aby nie przyuczać od małości do bierności… odnaleźć rzeczywisty sens słów, że historia est magista vitae.

.

.

Pobierz: Przykładowy program zajęć edukacyjnych w O.E.H. „Gród Foluszek”.pdf

Zobacz: Nazwy szkół, które odwiedzają nas najczęściej

.

Comments are closed